Extra Curricular Clubs 2017 – 2018

Day
Club
Year
Time
Location
Staff
Monday
Keyboard Club S1 – S2 lunchtime C010/C011 Mrs Anderson & pupil leaders
Harry Potter S1 – S2 lunchtime English Dept Miss Curran
Modern Studies S1 – S6 lunchtime C311 Mrs Malcolm & Mrs Bell
Science Club S1 lunchtime C223 Miss Barrie
Script Writing Club S4 – S6 lunchtime C020 Miss Darroch
Human Rights Committee S5 & S6 lunchtime C305 Mrs Bremner
Girls Football Club S1 – S6 3:45 – 4:45 Football Pitch Miss Boyle & Giffnock Soccer
Girls Rugby Club S1 – S6 3:35 – 5:00 Football Pitch Miss Barr and Whitecraigs Rugby
Athletics Club S1 – S6 3:35 – 5:00 Athletics Track Giffnock North Athletics Club
Badminton S1 – S6 3:35 – 5:00 Games Hall 1 Sports Development
Music Technology Club S1 – S3 3:35 – 4:35 C019 Mr Fairlie & pupil leaders
Tuesday
String Group S1 – S6 lunchtime C010 Mrs Beveridge
Jazz Band S1 – S6 3:45 – 4:45 C019 Mr Fairlie
Drama Club S1 – S6 3:35 – 5:00 Drama Miss Workman & Mrs Bryce
Netball Club S1 – S6 3:35 – 5:00 Games Halls 1 + 2 Miss Watt, Miss Barrie,  Miss Shannon, Miss Black & Miss Lyons
5 & 7 a-side rec. football S1 – S2 3:35 – 5:00 Football Pitch Mr Carr
Table tennis S1 – S6 3:35 – 5:00 Dance Studio Mr Barlow
Gymnastics Club S1 – S6 3:35 – 5:00 Gymnasium Mr Judge
Wednesday
Choir S1 – S6 lunchtime C019 Mr Fairlie and Mrs Anderson
Creative Writing Club S1 – S6 lunchtime C102 Miss Baillie
Japanese Club S1 – S6 lunchtime C308 Mrs Cameron
Karate S1 – S6 2:45 – 4:00 Dance Studio Japan Karate Club
Girls Basketball S1 – S6 2:45 – 4:00 Games Hall 1 Mrs McCarron
Fencing Club S1 – S6 2:45 – 4:00 Small Gym Mr Rollo
Boys Rugby S1 – S6 2:45 – 4:00 Football Pitch Mr Reid & Whitecraigs Rugby
Coding club S1 – S6 2:45 – 3:45 ICT Pupil Led -Zack Griffin
Swimming (mixed – Sept to 8th Nov) S1 – S6 2:45 – 3:45 Swimming Pool Miss Watt & Mrs Mahoney
Swimming (female only Nov & Dec) S1 – S6 2:45 – 3:45 Swimming Pool Miss Watt & Mrs Mahoney
Thursday
Eco Committee S1 – S6 lunchtime C216 Dr Gibson (first thurs of the month)
Guitar Club S1- S6 lunchtime C019 Mr McCann & pupil leaders
Japanese Film Club S1 – S6 lunchtime C306 Miss Paterson
Bronze Duke of Edinburgh S3 – S6 lunchtime TBD Miss Kelly & ERC Young Persons Services
LGBT Club S1 – S6 lunchtime C105 Mr Dundon & pupil leaders
Trampolining S1 – S6 3:35 – 5:00 Games Hall 2 Mrs Mears
Volleyball S1 – S6 3:35 – 5:00 Games Hall 1 Miss Workman & Mr Panaviotakis
Cricket S1 – S6 3:35 – 5:00 Games Hall 2 Mr Williams
Dance S1 – S3 3:35 – 5:00 Dance Studio Pupil led – Senior Pupils
Hockey S1 – S6 3:35 – 5:00 Hockey Pitch Mrs MacGregor
S1 & S2 Football S1 – S2 3:35 – 5:00 Football Pitch Mr Higgins & Mr Morris
Girls Fitness S1 – S6 3:35 – 5:00 Gymnasium Miss Black
Silver Duke of Edinburgh S5 & S6 3:35 – 5:00 Conference Room Miss Watt & ERC Young Persons Services
Chinese club S1 – S6 3:35 – 4:40 Geography Mr Houston
Friday
Senior Singers S4 – S6 lunchtime C011 Mrs Anderson
Ceilidh Band S1 – S6 lunchtime C010 Ms Williams and pupil leaders
Art Club S1 – S3 lunchtime Art Dept Miss Mairs
Boys Basketball S1 – S6 2:45 – 4:00 Games Hall 1 Mr Gibson
Judo S1 – S6 2:45 – 4:00 Gymnasium Pro Judo

Report a Glow concern  Cookie policy  Privacy policy

Glow Blogs uses cookies to enhance your experience on our service. By using this service or closing this message you consent to our use of those cookies. Please read our Cookie Policy.

Close