Senior Management Team
Mrs Kate Sinclair Head Teacher
Mrs Judith Boulton-Jones DHT S1/6 Modern Languages
Mr Christopher McKenna DHT S2 Social Subjects
Mrs Allison MacKinnon DHT S3 Eng/Learning Support
Mr Christopher Morris DHT S4 Mathematics
Mrs Emma Gordon DHT S5 English
Inclusion
Mr Ross Williams – Principal Teacher Pupil Support
Ms Wendy Jenkins – Principal Teacher Pupil Support
Miss Caitlin Macaulay
Learning Support
Mrs Audrey Bonini – Principal Teacher Learning Support
Mrs Alison Bethel 0.4FTE
Mr Paul Law
Mrs Elinor Mair 0.6 FTE
Mrs Alison MacKinnon – DHT
Miss Elizabeth Walker
English
Mr Roderick Brannan – Principal Teacher English & Literacy
Mr David Andrews
Miss Lauren Baillie – Principal Teacher Development
Miss Louise Brett
Mr Paul Brotherston – NQT
Mr Joseph Evans
Mrs Emma Gordon – DHT
Mrs Susan Hunt 0.4 FTE
Miss Lilith Johnstone
Ms Emma Matheson
Miss Mel Ryan
Mathematics
Mr Chris Mackison – Principal Teacher Maths & Numeracy
Mr John Carr
Miss Kayleigh Cassidy
Mrs Zoe Doherty – MAT leave
Mrs Bally Dosanjh-Bhatti – MAT Cover
Mr David Ingram
Mr Chris Morris – DHT
Mrs Pauline Rorison – Principal Teacher Pupil Support
Miss Claire Shannon
Mr Andrew Shirra
Mr Nigel Otley
Social Subjects
Mrs Fiona Malcolm (History & Mod Stud) – Principal Teacher Social Subjects
Mr William Aumonier (RMPS) – NQT
Mrs Yvonne Bell (History & Modern Studies)
Miss Claire Dawson (Modern Studies)
Miss Courteney Dobson (Modern Studies) – NQT
Miss Gillian Kelly (Geography)
Mr Michael McDiarmid (History & RMPS)
Mr Christopher McKenna (History & Modern Studies) – DHT
Miss Gayle McGeough (Geography)
Mrs Lindsay Morton (RMPS)
Mrs Claire Raeburn (Geography) – Principal Teacher Development (Acting)
Miss Sarah Rafferty (RMPS)
Modern Languages
Mrs Nicola Kendall – Principal Teacher Mod Lang & Inter Educ
Mrs Judith Boulton-Jones – DHT
Miss Beth Brown – Principal Teacher DYW
Mrs Shona Gorrie 0.5 FTE MAT Cover
Mrs Rhona Metcalfe 0.5 FTE MAT Leave
Miss Claire Paterson
Mr Jamie Ratter
Miss Caitlin Sweeney
Biology
Mr Martin McCormick – Principal Teacher Biology & Science
Miss Aarifh Akthar – NQT
Miss Debbie Boyle MAT Cover
Dr Yvonne Gibson
Mrs Gayle Milby
Mrs Kelly Taylor-MacKenzie MAT Leave
Mrs Alyson Wynne-Jones Principal Teacher Development 0.5FTE
Chemistry
Miss Lauren Barrie – Principal Teacher of Development (Acting)
Miss Lauren Carrigan
Dr Kirsty Jamieson
Mrs Allison McKenna 0.8FTE
Mrs Joanne McLear
Physics
Mrs Lyndsay McIlhargey – Principal Teacher Physics & Chemistry
Mr Loic Jacob – NQT
Mr Grant Sergeant
Mr Robert Stevenson
Technical Education
Mrs Avril Allan – Principal Teacher Tech & Home Ec
Miss Shavaun Donnelly
Mr Ronald Gillespie
Miss Margaretann Mears
Home Economics
Miss Zoe Campbell
Mrs Susan Coia
Miss Nicola Darling – NQT
Miss Pamela Miller 0.6FTE Mat Leave
Mrs Catriona Ross
Art and Design/Photography
Miss Lindsay Cumming
Ms Claire Hendry
Miss Laura Mairs
Ms Neasa Ni Thighearnaigh NQT
Music
Mrs Elaine Regan – Principal Teacher Creative & Performing Arts
Mr Derek Fairlie
Miss Kayla McGregor
Ms Bethany Williams – Principal Teacher Pupil Support
Mr Ken Blackwood Senior Music Instructor
Mr Donald Finlayson Senior Music Instructor
Mr James Finnigan Music Instructor
Mr Chris Edwards Music Instructor
Ms Rachel Considine Music Instructor
Mrs Rachel Davis Music Instructor
Drama
Ms Cheryl Brennan
Mrs Laura Carswell – Principal Teacher Pupil Support
Ms Louise Kennedy-Darroch
Miss Nicola Kierney – Principal Teacher Development (Acting)
Ms Lesley Workman
Physical Education
Mr Adam Gibson – Principal Teacher PE Sports and Fitness
Mr Craig Barlow
Mr John Barratt
Miss Amy Hunter – NQT
Mr Fergus Judge
Mrs Caron Kincaid
Mrs Lauren Lloyd
Mrs Laura McCarron – Principal Teacher Pupil Support
Business Education
Mrs Ruth Dodds – Principal Teacher BECS
Mr Nicholas Dean
Miss Lucy Jenkins MAT Cover
Mrs Emma McGuire MAT Leave
Mr Alan Murdoch – NQT
Mrs Jane Sinclair – Principal Teacher Pupil Support
Computing Science
Mr Scott Bryson (Temp)
Ms Jennifer Dallas – also Business Education
Librarian
Mr Ioannis Panayiotakis 0.5FTE*
Administrative Staff
Mrs Allison Angelini Business Support Manager
Mrs Shona McWilliam Office Manager
Mrs Linda Burns 0.6FTE Business Support*
Mrs Jane Garrity 0.8FTE Business Support*
Mrs Frances McClafferty Senior Business Support
Mrs Julie Dickson Business Support
Mrs Lois Wilson 0.4FTE Business Support
Mrs Rubiecca Suleman Business Support
Support Staff
Mrs Elizabeth Campbell Pupil Support Assistant
Mrs Yvonne Keay Pupil Support Assistant
Mrs Melanie Mahoney Pupil Support Assistant
Mrs Alison Mori Pupil Support Assistant Mrs Zakia Khan Pupil Support Assistant
Mrs Joan Omand Pupil Support Assistant
Mrs May Reid Pupil Support Assistant* Miss Jacqui Thorpe Pupil Support Assistant Mr Jonathan Davis Pupil Support Assistant Mrs Sarah Sutherland Pupil Support Assistant
Miss Joyce McIntyre Pupil Support Assistant
Mrs Karen Millar Pupil Support Assistant (Temp)
Mrs Shabnum Ashraf DYW Support Worker (Temp)
Janitors
Mr Scott Harkness Senior Janitor
Mr Mark Nicholson Janitor
Miss Ashleigh Brown Relief Janitor
Miss Val O’Neill Janitor/Cleaner
Day Cleaners
Mrs Isabella Reid
Technicians
Mr John Speirs Senior Science Technician
Mr David Raeside Science Technician
Mr Ben Sterkenburgh Technical Technician
Mr Derek Lally Multi Media Technician
Canteen Supervisor
Mrs K Jardine
*part time staff