Development Day 3 November 20th

Dear colleagues,

Here is the sign up form for the next Development Day on November 20th. All you have to do is type in name, department, and choose your workshops. Easy. Please make sure you do this a.s.a.p. as I will cap numbers, especially for those presenting for the first time.

Therefore, it is especially important that you choose two reserves workshops.

You will see that there is a great selection on offer so it should be a really good day.

WORKSHOPS

  1. Drew Sinclair – Engaging a Digital Class with OneNote
  2. Chris Healy – Nutrition for Teaching.
  3. Hayley Hamilton – Effective Starter Tasks.
  4.   Elaine McIntosh – Responding to Behavioural Challenges Through Trauma Informed Teaching
  5. Jacqui Meldrum – Outdoor Learning
  6. Ingrid Boyd – Stand and Deliver – Practical Strategies for Engagement
  7. Gavin Brown and Zoey Seivewright – The Nurture Room
  8. George Mylchreest – All the Way With the SQA: The benefits and opportunities.
  9. Caroline Gardner – Skills for Life in Context
  10. Jonathan Grant – Democracy in the Classroom: Co-Constructed Goals.
  11. Georgina Scott – An Introduction to Google Classroom
  12. Kenny Pieper – Mark Less: Feedback More – a guide to tackling workload.
  13. Chris Davidson – Challenging, Active Learning in the Classroom.
  14. Martin Currie – Make your life easy with Microsoft Forms.
  15. Laura McFarlane and Gerry Fitzpatrick – CSB – A Day in the Life of Room 1
  16. Gerry Mullen – Read and Write Gold: helping to improve writing skills.
  17. Scott Clark – CSB: An Introduction to PDA Pathological Demand      Avoidance.
  18. Scott Anderson – Class Dojo for Behaviour Management.
  19. PE Staff – Effective Teaching Strategies Through Experiential Learning
  20. Lesley Callaghan -Easy revision: using online tools to adapt past exam papers
  21. Nicola Watt and Alison Bankier – Effective Questioning in the Co-operative Classroom.
  22. Jordan Slaven – Creative approaches to starting and ending a lesson.