Senior Leadership Team
Head Teacher
Depute Head Teacher (S1 & S4)
Depute Head Teacher (S3 & S6)
Depute Head Teacher (S2 & S5)
Depute Head Teacher (Inclusion Support) |
Miss Barbara Lee
Mr Alastair Gray
Mr David Robertson
Mrs Lesley-Anne Cimmino
Mrs Pamela Docherty |
|
|
Languages Faculty
Principal Teacher
Principal Teacher (Pupil Support)
Principal Teacher (Pupil Support)
Teacher (English)
Teacher (English)
Teacher (English)
Teacher (English)
Depute Head Teacher
Principal Teacher (Inclusion)
Teacher (Modern Languages)
Teacher (Modern Languages)
Teacher (Modern Languages) |
Miss Louise Parsons
Mrs Linda Wright
Mr Jim Mallaghan
Mrs Laura Quinn
Mrs Karen Fair
Mrs Kate De Fazio
Ms Lauren McMillan
Mrs Lesley-Anne Cimmino
Mrs R Anderson
Ms Elaine Tully
Miss Laura Stewart
Ms Molly McCallum |
|
|
Mathematics Faculty
Principal Teacher
Teacher (Maths)
Teacher (Maths)
Teacher (Maths)
Teacher (Maths)
Teacher (Maths)
Teacher (Maths, Physics and Inclusion) |
Mrs Aileen Mullen
Mr Kevin Prentice
Mr Iain Wallace
Miss Melissa Melvin
Mr Christopher Campbell
Mrs Naomi McCormack
Mr Tom Anderson |
|
|
Humanities Faculty
Principal Teacher
Lead Teacher (Equity & Inclusion)
Teacher (Geography)
Depute Head Teacher
Head Teacher
Principal Teacher (Pupil Support)
Teacher (History/Modern Studies)
Teacher (History/Modern Studies)
Teacher (History)
Teacher (History)
Teacher (RMPS)
Teacher (Psychology) |
Mrs Gemma Smith
Miss Sophie Leckenby
Miss Sharyn Muldoon
Mr Alastair Gray
Miss Barbara Lee
Miss Anna Fletcher
Mr Alex Rae
Ms Amy Gordon
Mr Mark Smith
Ms Nicole Owens
Mr Ewan Gardiner
Mrs Ashleigh McCluskey |
|
|
Technologies & Digital Literacy Faculty
Principal Teacher
Teacher (Computing Science)
Teacher (Business Education)
Teacher (Business Education)
Teacher (Technical)
Teacher (Technical)
Teacher (Technical)
Teacher (Technical) |
Mr Marc Campbell
Mrs Lynn Forbes
Mr Lewis McMillan
Ms Jade Canning
Mr Fran McMenemy
Mr Greg Wilson
Mr Wilhelm Simpson
Mrs Donna Queen |
|
|
Science Faculty
Principal Teacher
Teacher (Biology)
Teacher (Biology)
Teacher (Biology)
Teacher (Chemistry)
Teacher (Chemistry)
Teacher (Maths, Physics and Inclusion)
Teacher (Physics) |
Miss Iasha Iqbal
Miss Iasha Iqbal
Mrs Lianne Russell
Miss Nicola Forbes
Dr Elaine Brand
Mrs Heather Dunn
Mr Tom Anderson
Mr Grant Milne |
|
|
Expressive Arts Faculty
Principal Teacher
Teacher (Music)
Teacher (Music)
Teacher (Drama)
Teacher (Drama)
Teacher (Drama)
Teacher (Drama)
Teacher (Art)
Teacher (Art)
Music Tutor
Music Tutor
Music Tutor
Music Tutor |
Mrs Cairn Robertson Cheyne
Mr Sean Stirling
Miss Shannon Kilday
Miss Libby Clark
Miss Stephanie Kelly
Mr Scott Cameron
Ms Alison Donaldson
Mr Graeme Sharp
Mrs Rhona Ritchie
Mr Michael Bryans
Mr Michael Brawley
Mr Stuart Pollock
Mr Paul Hendry |
|
|
Health & Wellbeing Faculty
Principal Teacher
Teacher (Physical Education)
Teacher (Physical Education)
Teacher (Physical Education)
Teacher (Physical Education)
Depute Head Teacher
Teacher (Home Economics)
Teacher (Home Economics)
Teacher (Home Economics)
Active Schools Coordinator |
Mr Neil Ross
Mrs Blythe Winning
Mr Andy Hill
Mr Jack Hickson
Ms Jennifer Scott
Mr David Robertson
Mrs Una Beveridge
Mrs Shirley Miller
Mrs Angela McGhee
Ms Claire Murphy |
|
|
Support for Learning Team
Principal Teacher
Principal Teacher
Specialist Support Teacher |
Mrs Morag Storry (Monday/Tuesday)
Mrs Catherine Travis (Wednesday – Friday)
Ms Rebecca Keay |
|
|
Inclusion Support Team
Principal Teacher (Inclusion)
Teacher
Teacher
Teacher |
Mrs Rebecca Anderson
Mr Stuart Rivans
Mr Tom Anderson
Ms Bandu Geurtzen |
|
|
Support Team
Support Services Coordinator
Team Leader
Librarian
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant
Support Assistant |
Mrs Lesley Yule
Mrs Mairi Mitchell
Ms Joanne Thomson
Mrs Kathryn Abercrombie
Mrs Allison Barnes
Mrs Judith Goulding
Ms Lauren Keenan
Mrs Theresa McCallum
Mrs Sheena MacLeod
Mrs Lynn Forrest
Mrs Louise Speirs
Mr Malcolm Hobday
Mrs Elaine Gill
Mrs Barbara McFarlane
Mrs Jeanette Wylie
Mrs Tracey Baillie
Mrs Cheryl Barr
Ms Ellie Douglas |
|
|
Technicians
Senior Technician
AV Technician
Technical Technician |
Mrs Janice Grierson
Mr David Dobb
Mr Neil Campbell |
|
|
Janitorial & Catering Team
Janitor
Cleaning/Caretaker
Catering
Day Cleaner |
Mrs Joan Wardrop
Mrs Lynn Miller
Mrs Gayle Dyet
Mrs Pauline Maxwell |