Category Archives: Wider achievements

School Colours nominations

Nominations are now open for School Colours.

The Colours system is one of the ways in which the school recognises and celebrates pupils’ achievements in service to the school and/or to the wider community, entitling them to wear blazers with colours braid.

The award of Colours can be considered for outstanding achievement in the following areas:

  • Curricular Achievement.
  • Aesthetic and Creative Achievement.
  • Sporting Achievement.
  • Service to the School.
  • Service to the Community.
  • Wider Achievement.

Further information – e.g. nomination forms and colours criteria – can be viewed on and downloaded from the School Colours pages.

Completed forms should be returned to the Pupil Office or emailed to Bell Baxter Enquiries no later than Friday 9th February, 2018.

Regional finalists!

Congratulations to James Duncan (S2), James Painter (S3), Anna McAllister (S3) and Cameron Anderson (S4) who have made it through to the regional final of the Royal Society of Chemistry’s “Top of the bench” competition.

The Bell Baxter team came from behind to narrowly defeat Perth Academy, 54 – 52.  Next stop, the final (Fife, Perth, Dundee & Angus) at St Andrews University in late January.

Fife Schools Swimming Championships

We would like to congratulate all of our pupils for an outstanding performance in the recent Fife Schools Swimming Championships.  The squad received the trophy for the “Top School” of the meet, beating swimmers from across Fife.

In addition to the great team performance, individual medal winners included:

Lewis Baillie (S6) – 3 Golds
Oliver Carter (S6) – 3 Golds
Adam Young (S3) – 3 Golds
Murdo Denholm (S4) – 2 Golds & 1 Silver
Scarlett Ferris (S2) – 2 Golds
Sophie Juskowiak (S1) – 1 Gold, 1 Silver & 1 Bronze
Findlay Baillie (S4) – 1 Gold & 1 Silver
Oliver Goad (S3) – 1 Gold & 1 Silver
Connor Houston (S4) – 1 Gold
Aimee Glasgow (S2) – 2 Silvers & 1 Bronze
Callum Lindsay (S1) – 1 Silver & 1 Bronze
Craig Macfarlane (S1) – Silver
Jack Orr (S4) – 1 Silver
Kirstin Haig (S6) – 1 Silver
Ellen McQuilton (S5) – 2 Bronzes

A fantastic achievement by the whole team!

A photograph of the squad with the “Top School” trophy will be published in the new year.